czwartek, 28 lipca 2011

Nalewka orzechowa

40 niedojrzałych orzechów włoskich
2 litry wódki 50%
20 dkg cukru

Niedojrzałe orzechy włoskie (takie które można przebić igłą) drobno pokroić wraz z łupiną i wsypać do słoja. Zalać wódką i postawić na ok 1,5 miesiąca w jasnym miejscu. Po tym czasie zlać nalewkę a orzechy zasypać cukrem, postawić w słońcu do rozpuszczenia się cukru. Następnie zlać syrop z orzechów, połączyć razem z poprzednio zlaną nalewką, przefiltrować przez bibułę filtracyjną i rozlać do butelek szczelnie zamykając.
Nalewkę odstawić w ciemne chłodne miejsce na ok 2 miesiące.

Zastosowanie.
Przy bólach żołądka, jelit i wątroby, oczyszcza krew, działa wzmacniająco.

Nalewka malinowa

1 kg malin
1 litr spirytusu 70%
15 dkg cukru ( ja daję cukier brązowy )

Maliny opłukać, odsączyć na sicie, włożyć do gąsiorka i wlać 1 litr spirytusu 70%. Gąsiorek szczelnie zamknąć i postawić na 2 miesiące w słonecznym miejscu. Po tym czasie zlać nalewkę a owoce zasypać cukrem
i postawić w słonecznym miejscu do czasu aż cukier się rozpuści. Następnie zlać sok z malin. Połączyć z wcześniej zlaną nalewką i przefiltrowac przez bibułę filtracyjną, wlać do butelek, zakorkować i postawić w ciemnym chłodnym miejscu na 6 miesięcy.

Stosuje się przy przeziębieniach, działa przeciwgorączkowo. Dobrze wpływa na przewód pokarmowy.

Nalewka chrzanowa

0,5 kg świeżego korzenia chrzanu
1 litr wódki 40%
100 ml miodu lub 10 dkg cukru

Korzeń chrzanu oskrobać i zetrzeć na drobnej tarce. Włożyc do słoja, dodać miód i zalać wódką. Słój zakręcić i postawić w ciepłym miejscu na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę zlać, wycisnąć z chrzanu i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek.

Nalewka oczyszcza krew, dezynfekuje jamę ustną, wzmacnia dziąsła i żołądek. Wpływa dobrze na trawienie. Posiada działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Bogata jest w witaminy.

Nalewka z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski pospolicie zwany mleczem.
40 kwiatów mniszka lekarskiego
1 litr wódki czystej 40% lub 45%
10 ml miodu lipowego lub 10 dkg cukru

Kwiaty mniszka lekarskiego należy opłukać, następnie osuszyć.
Włożyć do słoika, wlać miód (dodać cukier)i wlać wódkę.
Słoik szczelnie zamknąć i postawić na 8-9 dni.
Po tym czasie zlać i przefiltrować nalewkę przez bibułę filtracyjną.
Wlać do butelek i zakorkować.
Zastosowanie: w chorobach nerek, złej przemianie materii, łagodzi żylaki nóg i odbytu, likwiduje zaparcia, przy braku apetytu, choroby nerek.

piątek, 22 lipca 2011

Nalewka wiśniowa

5 kg wiśni
20 gożdzików
skórka z 3 świeżych pomarańczy
5 litrów 70% spirytusu
1 laska cynamonu
75 dkg brązowego cukru

Wiśnie wypłukać i wypestkować (z 1/3 wiśni pestki zostawić), wsypać do gąsiorka wiśnie i pozostawione pestki. Dodać gożdziki, skórkę z pomarańczy. cynamon, cukier i wlać 70% spirytus. Gąsiorek szczelnie zamknąć i postawić w słonecznym miejscu na 1.5 miesiąca. Po tym czasie zlać i przefiltrować nalewkę przez bibułę filtracyjną, rozlać do butelek. Postawić butelki w ciemne chłodne miejsce na min 3 miesiące.

Pozostałe po nalewce wiśnie można jeszcze raz zalać 2.5 litrami wódki 40%, pozostawić na 1 moesiąc. Po tym czasie zlać i przefiltrować.

Wszystko o nalewkach

Nalewka wiśniowa na Brandy
4 kg wiśni
3 litry Brandy
1 litr spirytusu 96%
1/2 laski cynamonu
10 gożdzików
1/2 gałki muszkatułowej (należy ją zmielić)
60 dkg cukru (ja daję cukier brązowy)

Wiśnie należy umyć, wypestkowć, wsypać do gąsiorka. Dodać cynamon, gożdziki, gałkę muszkatułową, cukier, Brandy i jako ostatni spirytus. Gąsiorek szczelnie zamknąć i postawić w ciemne chłodne miejsce na
2 miesiące. Po tym czasie zlać i przefiltrować nalewkę przez bibułę filtracyjną. Następnie wlać do butelek szczelnie zamykając. Odstawić butelki w to samo miejsce na 3 miesiące.

Wiśnie z nalewki można zasypać cukrem i wykożystać do ciasta (nie częstować ciastem dzieci, chyba że będą pełnoletnie).

Nalewka mleczno-waniliowa

Nalewka mleczno-waniliowa
3 litry wódki 50%
1 litr mleczka Coffee-mate "French Vanilla"
Wlać mleczko i wódkę do gąsiorka, wymieszać, szczelnie zamknąć i postawić w ciemne chłodne miejsce na ok 2-3 miesiące. Należy co jakis czas potrząsać gąsiorkiem.
Następnie nalewkę filtrujemy przez bibułę filtracyjną, rozlewamy do butelek.
Na zdrowie.

Wszystko o nalewkach

Nalewka z czarnej porzeczki z Whisky
4 kg czarnej porzeczki
5 l Whisky
15 gożdzików
kawałek korzenia imbiru
2 laski wanilii
80 dkg cukru brązowego (20 dkg na 1 kg owoców)
Czarną porzeczkę pozbawić ogonków i szypułek, opłukać, wsypać do gąsiorka. Dodać gożdziki, imbir, laski wanilii, wlać Whisky. Szczelnie zamknąć i postawić w ciemnym chłodnym miejscu na 3 miesiące.
Po tym czasie zlać nalewkę a owoce zasypać cukrem i postawić w słonecznym miejscu aż cukier się rozpuści. Następnie zlać sok i połączyć z uprzednio zlaną nalewką. Przefiltrować przez bibułę filtracyjną, wlac do butelek. Butelki zakorkować i postawić w ciemnym chłodnym miejscu na minimum 6 miesięcy.

Nalewka ma właściwości wykrztuśne, podawać również w zaburzeniach trawienia.

Wszystko o nalewkach

Nalewka z czarnej porzeczki
4 kg. czarnej porzeczki
5 litrów spirytusu 70%
4 laski wanilii
4 gwiazdki anyżu
20 szt. gożdzików
40-60 dkg cukru (10-15 dkg na 1 kg owoców)
Czarną porzeczkę należy oczyścić z ogonków i szypułek, umyć, włożyć do gąsiorka, dodać laski wanilii, anyż, gożdziki, zalać spirytusem. Następnie gąsiorek szczelnie zamknąć i postawić na 3 miesiące w słonecznym miejscu. Po tym czasie przecedzić nalewkę a owoce czarnej porzeczki zasypać cukrem i postawić w słonecznym miejscu aż cukier się rozpuści. Zlać sok z owoców i połączyć z poprzednio zlaną nalewką, przefiltrowac przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zamknąć, odstawic na 6 miesięcy w ciemmne miejsce.
Nalewkę tą można używać przy nieżycie górnych dróg oddechowych jak i w zaburzeniach trawienia.

środa, 20 lipca 2011

Nalewka miętowa

Dwie duże garście świeżo zebranej mięty zalać 1 litrem wódki 50%, dodać ok 15 dkg. brązowego cukru. Trzymać to w zamkniętym słoju przez ok 2 miesiące w ciemnym ciepłym miejscu. po tym czasie zlać i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Wlać do butelek i zostawić w ciemnym miejscu na ok 1 miesiąc.

Nalewka miętowa pobudza do czynności cały organizm, działa kojąco na bóle. Jest używana przy niestrawnościach i wzdęciach.

Nalewka ziołowa na miodzie

1 litr miodu wielokwiatowego ( lipowego, akacjowego )
2 litry 70% spirytusu
Zaprawa
150 ml. miodu
6 ziarenek czarnego pieprzu
4 g. zmielonego cynamonu
4 g. zmielonego imbiru
2 g. zmielonej gałki muszkatułowej
5 goździków
1 laska wanilii
Wszystkie składniki zaprawy wymieszać i postawić na 2 tygodnie (codziennie mieszając).
Pozostały miód zmieszać z 1 szklanką wody i z sokiem wyciśniętym z 2 cytryn-to zagotować aż pojawi się piana (którą należy zebrać), przestudzić, następnie wlać 2 litry 70% spirytusu. Po 2 tygodniach jak zaprawa jest już gotowa, połączyć z rozrobionym spirytusem z miodem.
Po ok 2 miesiącach przefiltrować przez bibułę, zlać do butelek i można pić.
Na zdrowie-POEZJA

Nalewka miodowo-paprykowa

1 litr miodu wielokwiatowego ( może być lipowy )
1 kg papryki czerwonej słodkiej
1 papryczka ostra
25 ziarenek czarnego pieprzu
1 laska wanilii
2 litry przegotowanej wody
1,5 litra 70% spirytusu
Paprykę obrać ze skórki, pokroić w kostkę. Miód rozpuścić w 2 litrach przegotowanej wody, do tego dodać pokrojoną paprykę, 25 ziarenek czarnego pieprzu, 1 laskę wanilii, 1 papryczkę ostrą, wszystko zamieszać i odstawić w ciemne miejsce na tydzień ( codziennie mieszając ). Po tygodniu zalać 1,5 litrem 70% spirytusem odstawić w ciemne miejsce na ok miesiąc ( do uzyskania klarowności ). Następnie zlać do butelek, zamknąć i odsawić na ok 3 miesiące. Po tym czasie nalewka jest gotowa.
Na zdrowie.